Bogowie Celtyccy: Lista, Opisy i Znaczenie

Bogowie Celtyccy: Lista, Opisy i Znaczenie
Autor Alicja Wójcik
Alicja Wójcik06.01.2024 | 8 min.

Bogowie celtyccy odgrywali kluczową rolę w wierzeniach starożytnych Celtów, zamieszkujących niegdyś Europę Zachodnią i Wyspy Brytyjskie. Byli oni uosobieniem sił natury, pór roku, żywiołów, jak również rzemiosł i sztuki. Chociaż wiele informacji na ich temat pochodzi z późniejszych źródeł, to jednak dają pewien pogląd na to, jakie znaczenie przypisywali im nasi przodkowie.

Kluczowe wnioski:
 • Bogowie celtyccy uosabiali główne siły natury czczone przez ludy celtyckie.
 • Najważniejsze bóstwa to m.in. Dagda, Lugh, Nuada, Morrigan czy Brigid.
 • Pełnili szereg ważnych funkcji związanych z naturą, plemieniem, wojną itp.
 • Byli czczeni poprzez rytuały, ofiary, święta ognia i wody.
 • Wierzenia celtyckie wywarły wpływ na późniejsze wierzenia ludów zamieszkujących te tereny.

Bogowie celtyccy: główni i ważniejsi

Do najważniejszych bogów w panteonie celtyckim należeli Dagda, Lugh, Nuada oraz Morrigan.

Dagda uważany był za ojca wszystkich bogów, odpowiedzialnego za płodność, obfitość oraz cykl życia i śmierci. Przedstawiany jako potężny mężczyzna z wielką maczugą. Był panem życia i śmierci.

Lugh był jednym z najważniejszych bóstw w mitologii celtyckiej, bogiem światła, słońca, rolnictwa i rzemiosła. Zręczny we wszystkich umiejętnościach, bronił plemienia Tuatha Dé Danann przed Fomorianami.

Nuada pełnił funkcję króla Tuatha Dé Danann, był bogiem uzdrowicielem i strażnikiem studni mądrości. Utracił dłoń w walce, lecz dzięki srebrnej protezie mógł dalej rządzić.

Morrigan była boginią przeznaczenia, wojny i śmierci, potrafiącą przybierać postać kruka. Uosabiała terror wojny i przemocy, podjudzała wojowników do walki i wybierała tych, którzy mieli zginąć.

Inni bogowie

Oprócz nich istniało wielu innych ważnych bogów celtyckich. Do najsłynniejszych należeli ogień, kowalstwo i uzdrowienia z Brigid, sztuka i rzemiosło z Goibniu, urodzaje i pola z Arawn oraz ogień domowego ogniska z Brigantia.

Byli także mniej znani, jak np. bóstwo źródeł - Sinann lub opiekuńczy król zwierząt Cernunnos. Większość z nich symbolizowała jakąś ważną dla ówczesnych plemion cechę lub zjawisko w przyrodzie.

Bogowie celtyccy: opisy mitologiczne

Bogowie celtyccy opisywani są w różnych mitach i legendach, które przetrwały po dziś dzień. Jedne z najciekawszych to opowieści o początkach świata, walkach z Fomorianami czy losach rodu Tuatha Dé Danann.

Dagda na przykład miał wejść w posiadanie magicznej harfy Uaithne, dzięki której potrafił kontrolować porządek natury i pory roku. Inna legenda opisuje jego związek z boginią wojny Morrigan. Choć na polu walki stali po przeciwnych stronach, łączyło ich głębokie uczucie.

Jedna z najsłynniejszych opowieści dotyczy boga Lugha. Gdy Fomorianie zaatakowali Tuatha Dé Danann, ogłoszono, że przyjmą do plemienia każdego, kto posiada umiejętność nieznaną innym. Lugh okazał się mistrzem w wielu dziedzinach i poprowadził bogów do zwycięstwa.

Mitologie innych ludów

Wiele podobieństw można znaleźć pomiędzy wierzeniami Celtów, a mitologiami innych ludów indoeuropejskich. Przykładowo rzymski Merkury i grecki Hermes wykazują pewne cechy wspólne z celtyckim Lughem, jako posłańcy i patroni kupców.

Również germański bóg urodzajów Freyr, litewska żeńska bóstwo Laima czy słowiańska Mokosz mają wiele wspólnych motywów z celtycką Brigid jako opiekunką natury i dostatku.

Bogowie celtyccy: znaczenie w wierzeniach

Bogowie celtyccy odgrywali bardzo istotną rolę w systemie wierzeń Celticów. Uosabiali siły natury i różne aspekty życia plemiennego. Dlatego darzono ich wielkim szacunkiem i czcią.

Wierzono, że mają realny wpływ na losy świata i człowieka. Od nich zależały płodność, dostatki, powodzenie na wojnie oraz zdrowie i dobrobyt całego plemienia. Stąd składano im liczne ofiary, urządzano uroczystości i błagano o łaskę.

Ich znaczenie uwidaczniało się szczególnie podczas świąt takich jak Samhain, Beltane czy Lughnasadh. Specjalne rytuały miały zapewnić opiekę bogów oraz harmonię w świecie ludzi i natury.

Cechy charakterystyczne

Bogowie celtyccy nie byli doskonali, lecz posiadali typowe ludzkie cechy. Przedstawiano ich jako istoty ponadnaturalne, ale podlegające tym samym słabościom co zwykli śmiertelnicy - ulegali gniewowi, zazdrości, zakochiwali się.

Cechowała ich też pewna dualistyczność. Morrigan była okrutna dla wrogów, lecz opiekuńcza dla swoich; Lugh potrafił sprowadzić na ludzi dobrobyt lub głód. Stąd należało zabiegać o ich przychylność poprzez modły i złożenia darów.

Bogowie celtyccy: pochodzenie i genealogia

Bogowie Celtyccy: Lista, Opisy i Znaczenie

Według mitologii pierwszymi mieszkańcami Irlandii byli Fir Bolg. Zostali oni podbici przez plemię Tuatha Dé Danann, których wielu uznawało za samych bogów.

Bogowie celtyccy mieli pochodzić z zaświatów lub Wysp Szczęśliwych. Przybyli do Irlandii ukryci w magicznej chmurze lub pod postacią dzikich gęsi. Znane są ich złożone relacje rodzinne i drzewa genealogiczne.

Większość bogów celtyckich wywodziło swój ród od Dagdy lub jego ojca, boga Elatha. On sam miał wiele potomków z boginiami takimi jak Morrigan, Boann czy żona Danu.

Mieli liczne rodzeństwo, potomstwo i powiązania z mniejszymi bóstwami np. Brigid była córką Dagdy, a Aengus - jego wnukiem. Świadczy to o tym jak rozbudowany był rodowód i mitologia bogów celtyckich.

Bogowie celtyccy: atrybuty i symbole

Bogowie celtyccy przedstawiani byli za pomocą pewnych atrybutów, symboli i zwierząt, które ich charakteryzowały. Pomagało to rozróżnić ich funkcje i dziedziny wpływów, jak i oddawać należną cześć.

Bóg/bogini Główny symbol
Morrigan Kruk lub wrona
Dagda Wielka maczuga lub kocioł
Lugh Włócznia lub miecz

Często pewne zwierzęta były z nimi utożsamiane lub pełniły rolę ich posłańców czy pomocników. Morrigan przemieniała się w kruka podczas bitew, zaś wiernymi towarzyszami Dagdy był świniopasik i koń.

Druidzi sporządzali też drewniane lub kamienne posągi bogów, np. Brigid czy rogatego Cernunnosa. Miały one pomóc skupić dobroczynną moc tych bóstw w jednym miejscu ku pożytkowi plemienia.

Bogowie celtyccy: kult i oddawanie czci

Kult bogów celtyckich przejawiał się w różnych formach. Obejmował modlitwy i pieśni wychwalające bóstwa, składanie ofiar z ludzi lub zwierząt oraz organizowanie festiwali ku ich czci.

Ważną rolę odgrywali kapłani - druidzi. To oni byli pośrednikami między bogami i ludźmi, znali odpowiednie zaklęcia i rytuały. Prowadzili także misteria w gajach dębowych lub przy kamiennych kręgach.

Szczególną formą kultu były różne święta plemienne takie jak Samhain, Imbolc, Beltane czy Lughnasadh. Czczono wtedy bóstwa związane z porami roku i cyklem natury: odradzające się słońce (Lugh), pożegnanie lata (Brigid) itp.

Formy kultu

 • Modły i pieśni ku czci bogów.
 • Ofiarowanie darów - żywności, biżuterii, zwierząt.
 • Rytuały prowadzone przez druidów - wróżby, uzdrawianie.
 • Święta związane z kalendarzem słonecznym np. Samhain czy Beltane.
 • Pielgrzymki do świętych gajów, rzek i zbiorników wodnych.

Dzięki temu zyskiwano przychylność bogów, zapewniano pomyślność plonom i stadom, a także jedność całego plemienia pod opieką swych bóstw.

Podsumowanie

Bogowie celtyccy odgrywali niezwykle istotną rolę w systemie wierzeń starożytnych plemion celtyckich zamieszkujących kiedyś Europę Zachodnią. Byli uosobieniem głównych sił natury i opiekunami ludzi.

Do najważniejszych należeli Dagda, Lugh, Brigid, Nuada oraz Morrigan. Opiekowali się plemieniem, zapewniali urodzaje, zwycięstwa w bitwach i ogólny dostatek oraz dobrobyt. Stąd otaczano ich wielkim kultem i oddawano należną cześć.

Przetrwało wiele mitów i legend na ich temat, ukazujących początki świata czy losy celtyckich bogów. Przedstawiano ich jako istoty niezwykłe, lecz obdarzone ludzkimi cechami i słabościami. Mieli też liczne symbole, atrybuty oraz święta im poświęcone.

Choć większość źródeł pochodzi z późniejszych epok, to jednak pokazują jaką rolę przypisywali im nasi przodkowie oraz jak bogata była mitologia bogów celtyckich, wywierająca wpływ na późniejsze wierzenia.

5 Podobnych Artykułów

 1. Znaki zodiaku: 11 luty znak zodiaku, horoskop luty
 2. Seriale Online za Darmo - Oglądaj Teraz
 3. Horoskop Barana i Wagi - Astrologiczne predykcje
 4. Horoskop chiński małpa - znak zodiaku, cechy, miłość, praca
 5. Chiński znak Kogut - Znaczenie i cechy osobowości
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Wójcik
Alicja Wójcik

Nazywam się Alicja i jestem entuzjastką pielęgnacji ciała i urody. Uwielbiam nowe kosmetyki, zwłaszcza naturalne. Regularnie stosuję maski, peelingi i olejki. Lubię manicure hybrydowy i relaksujące zabiegi Spa. Zdrowy wygląd jest dla mnie bardzo ważny. Dbam o cerę, włosy i sylwetkę. Uważam, że pielęgnacja poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły