Fotowoltaika dla początkujących - Poradnik i sposoby na instalację

Fotowoltaika dla początkujących - Poradnik i sposoby na instalację
Autor Alicja Wójcik
Alicja Wójcik06.01.2024 | 7 min.

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie ekologicznej energii elektrycznej. Ten poradnik pomoże Ci zrozumieć podstawy działania systemów fotowoltaicznych i przeprowadzić przez proces projektowania oraz instalacji własnej "domowej elektrowni" słonecznej.

Kluczowe wnioski:
 • Instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 70-80%.
 • Optymalny system dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę zużycie prądu w gospodarstwie.
 • Montaż paneli PV nie wymaga pozwolenia, ale trzeba go zgłosić do sieci energetycznej.
 • Koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się po ok. 7 latach dzięki produkcji prądu.
 • Warto skorzystać z usług sprawdzonego instalatora, by uniknąć błędów montażowych.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej

Dobór optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Fotowoltaika powinna pokrywać około 70-80% rocznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym.

Aby obliczyć właściwą moc, należy najpierw sprawdzić historyczne rachunki za prąd i oszacować średnie roczne zużycie. Następnie odejmujemy zużycie nocne, które i tak będzie pokrywane z sieci energetycznej. Uzyskaną wartość dzielimy przez 0,7-0,8, co da nam optymalną moc paneli w kWp.

Na przykład, jeśli roczne zużycie prądu wynosi 5000 kWh, a nocne 1500 kWh, to dzienne wynosi 3500 kWh. Aby pokryć 70% dziennego zużycia, potrzebujemy instalacji o mocy ok. 3,5 kWp (3500 * 0,7 / 1000).

Warto też sprawdzić, jak dużo miejsca mamy na dachu lub gruncie. Standardowy panel ma moc ok 300 Wat i wymaga ok. 2 m2 powierzchni.

Ile paneli PV potrzeba na daną moc?

Mając wyliczoną optymalną moc instalacji w kWp, dzielimy ją przez moc pojedynczego panela fotowoltaicznego, co da nam potrzebną liczbę paneli słonecznych.

Na przykład do instalacji 3,5 kWp potrzebujemy ok. 12 paneli o mocy 300 W każdy (3500 W / 300 W = 11,7 paneli). W praktyce dobiera się liczbę całkowitą, czyli 12 sztuk. Dzięki temu łatwiej wykorzystać dostępną powierzchnię montażową.

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz

Liczba paneli PV w fotowoltaice zależy od kilku kluczowych czynników:

 • Mocy całej instalacji wyliczonej pod względem zużycia prądu w gospodarstwie
 • Mocy pojedynczego modułu fotowoltaicznego (zwykle 250-400 W)
 • Dostępnej powierzchni montażowej na dachu lub gruncie

Najpierw określamy potrzebną moc w kWp, a następnie dzielimy ją przez moc jednego panela. To da nam orientacyjną liczbę paneli słonecznych.

Na przykład dla instalacji o mocy 5 kWp i przy panelach 300 W każdy, będzie potrzeba ok. 17 sztuk takich modułów (5000 W / 300 W = 16,7 paneli).

Montując panele na dachu, trzeba też wziąć pod uwagę jego powierzchnię i ustawienie względem stron świata. Panele PV najlepiej wykorzystują promieniowanie, gdy są skierowane na południe pod kątem 30-45 stopni.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika działa najefektywniej, gdy moduły PV są dobrze nasłonecznione. Dlatego kluczowy jest wybór miejsca ich montażu. Najlepsze lokalizacje to dach budynku lub grunt.

Montaż paneli na dachu

Dach jest najwygodniejszym i najczęstszym miejscem instalacji domowej fotowoltaiki. Moduły PV montujemy najlepiej od strony południowej lub południowo-wschodniej/zachodniej.

Optymalny kąt pochylenia paneli słonecznych to 30-45 stopni. Im bliżej równika, tym kąt może być mniejszy. W Polsce dobrze sprawdza się 35-40 stopni. Przy montażu na dachu skośnym trzeba tylko wyrównać różnicę między jego kątem a optymalnym kątem paneli.

Gruntowe farmy fotowoltaiczne

Duże farmy PV można z powodzeniem montować także na gruncie. Wymagają one więcej miejsca, ponieważ poszczególne rzędy paneli nie mogą się zacieniać.

Dla gruntowych elektrowni słonecznych polecana jest konstrukcja, która umożliwia zmianę kąta położenia paneli w trakcie roku, aby maksymalnie wykorzystać energię słońca.

Lokalizacja paneli PV Wady Zalety
Dach budynku Ograniczona powierzchnia
Niekorzystne ustawienie względem słońca
Łatwy i tani montaż
Brak dodatkowego miejsca
Grunt, farmy fotowoltaiczne Wyższy koszt budowy
Wymagany dodatkowy teren
Lepsze wykorzystanie promieniowania
Możliwa zmiana ustawienia paneli

Jak podłączyć instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika dla początkujących - Poradnik i sposoby na instalację

Podłączenie systemu fotowoltaicznego wymaga zaprojektowania odpowiedniej konfiguracji okablowania i zabezpieczeń. Kluczowe elementy to inwerter, rozdzielnia AC/DC oraz liczniki energii.

Panele łączy się ze sobą szeregowo lub równolegle w łańcuchy (stringi), aby uzyskać odpowiednie napięcie systemu. Następnie stringi podpinamy do falownika (inwertera) DC/AC, który przetwarza prąd stały (DC) z paneli PV na prąd przemienny (AC) 220V.

Z inwertera prąd płynie do nowej rozdzielni głównej AC/DC, która rozdziela energię na potrzeby domu i ewentualną nadwyżkę kieruje do sieci dystrybucyjnej. Całość kontrolują specjalne liczniki energii, rejestrujące jej pobór i oddawanie do sieci.

Podłączenie instalacji PV najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie, która zaprojektuje i wykona cały montaż zgodnie z przepisami. Ważne jest też zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej we właściwym zakładzie energetycznym.

Planując własną fotowoltaikę, warto skonsultować projekt z doświadczonym instalatorem, aby dobierać optymalne rozwiązania pod kątem konkretnego budynku i zapotrzebowania na prąd.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Całkowity koszt montażu domowej fotowoltaiki zależy od kilku podstawowych czynników:

 • Mocy i wielkości instalacji (liczby paneli)
 • Rodzaju paneli i pozostałych komponentów
 • Stopnia skomplikowania montażu
 • Sytuacji rynkowej i przyjętej marży wykonawcy

Obecnie średni koszt 1 kWp mocy zainstalowanej mieści się w przedziale 5600-7500 zł. Do tego dochodzi projekt instalacji za ok. 1000 zł. Całkowity montaż typowej dla domu jednorodzinnego mikroinstalacji 4-6 kWp kosztuje zatem ok. 25 000 - 45 000 zł.

W skład tej ceny wchodzą: panele PV (~70% kosztów), falownik, konstrukcja i pozostały osprzęt montażowy, okablowanie i zabezpieczenia. Do tego dochodzą robocizna i marża wykonawcy.

Moc instalacji PV Orientacyjny koszt
2 kWp 13 000 zł
4 kWp 25 000 zł
6 kWp 40 000 zł
10 kWp 60 000 zł

Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna

Inwestycja we własną fotowoltaikę to szereg profitów, zarówno finansowych, jak i środowiskowych. Korzyści z instalacji PV to między innymi:

 • Obniżenie rachunków za prąd nawet o 70-80%
 • Zwiększenie samowystarczalności energetycznej domu
 • Możliwość sprzedaży nadwyżek energii do sieci
 • Ekologiczne pozyskiwanie prądu bez emisji CO2
 • Wzrost wartości nieruchomości
 • Niższe podatki - 0% VAT na montaż i sprzęt PV

Spłata inwestycji w instalację fotowoltaiczną na dachu jednorodzinnego domu następuje zwykle po ok. 7 latach. Okres zwrotu wydłuża się w przypadku większych farm słonecznych. Jednak panela PV działają sprawnie przez 25-30 lat.

Podsumowanie

Instalacja własnej fotowoltaiki to obecnie bardzo popularny i opłacalny sposób na produkcję ekologicznego prądu na potrzeby domu jednorodzinnego. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli PV, aby uniezależnić się energetycznie i zmniejszyć rachunki za elektryczność.

Jak wynika z powyższego artykułu, przy domowych systemach fotowoltaicznych kluczowe jest dobranie optymalnej mocy, czyli liczby paneli słonecznych, pod kątem realnego zużycia prądu. Instalacja powinna pokrywać ok. 70-80% dziennego zapotrzebowania.

Koszt montażu tradycyjnej instalacji PV zazwyczaj zawiera się w przedziale 20-45 tys. zł w przeliczeniu na 1 kWp zainstalowanej mocy. Inwestycja zwraca się po ok. 7 latach dzięki sporej produkcji prądu zużywanego na potrzeby nieruchomości lub sprzedawanego do sieci energetycznej.

Decydując się na własną fotowoltaikę dla początkujących, trzeba pamiętać o dobrym zaplanowaniu montażu pod kątem usytuowania i nachylenia paneli, wyborze sprawdzonych komponentów i zlecaniu prac fachowcom. To zapewni niezawodność i efektywność systemu przez całe lata.

5 Podobnych Artykułów

 1. Znaki zodiaku: 11 luty znak zodiaku, horoskop luty
 2. Seriale Online za Darmo - Oglądaj Teraz
 3. Horoskop Barana i Wagi - Astrologiczne predykcje
 4. Horoskop chiński małpa - znak zodiaku, cechy, miłość, praca
 5. Chiński znak Szczur – szczęśliwe kamienie dla znaków zodiaku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Alicja Wójcik
Alicja Wójcik

Nazywam się Alicja i jestem entuzjastką pielęgnacji ciała i urody. Uwielbiam nowe kosmetyki, zwłaszcza naturalne. Regularnie stosuję maski, peelingi i olejki. Lubię manicure hybrydowy i relaksujące zabiegi Spa. Zdrowy wygląd jest dla mnie bardzo ważny. Dbam o cerę, włosy i sylwetkę. Uważam, że pielęgnacja poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły